تاریخ امروز
تبلیغ شما با Authority 40
محبوب ترین مطالب
جدید ترین مطالب


خرید بک لینک می تواند جایگاه وبسایت شما را در نتایج گوگل به رتبه 1 گوگل ارتقا دهد و بک لینک های قوی و ایرانی و با کیفیت موجود در سیستم تمام اتوماتیک بکوریتی نیاز شما به لینک سازی را کاملا رفع می کند . پس از بررسی و انتخاب بهترین ها ، می توانید فرم خرید بک لینک سئو را تکمیل کنید !. 
بکوریتی

کسب در آمد از فروش بک لینک و فروش رپورتاژ آگهی

فروش بک لینک از خدمات بکوریتی هست و درواقع شما می توانید از راه فروش بک لینک کسب درآمد کنید.

به کمک بکوریتی می توانید از راه خرید و فروش بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی درآمد داشته باشید و تنها با ثبت سایت خودتان ماهانه 10 ها بک لینک و رپورتاژ اگهی بفروش برسانید .

خرید بک لینک

اگر صاحب هیچ سایت و وبلاگی هم نباشید می توانید از طریق زیر مجموعه گیری کسب درآمد مطمئن و دائمی داشته باشید.

بکوریتی اولین سیستم یکپارچه خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در ایران

بکوریتی در تابستان 96 پیاده سازی شد و از هفته اول مهر 1396 فعالیت خودش را آغاز کرده و با استقبال بسیاری روبرو شد و ورژن 5 سیستم در حال حاضر فعال می باشد .
تهیه بک لینک قوانین خاص خودش را دارد و عملا نمی توانید این قوانین گوگل را رعایت کنید و بکوریتی تنها سایت در ایران می باشد که این مشکل سئو را به طور کامل پیش بینی و رفع کرده است و شما بواسط پنل بکوریتی می توانید به بهترین شکل ممکن بک لینک تهیه کنید .

سیستم قدرتمند فروش و خرید رپورتاژ آگهی ( Reporting )

خرید رپورتاژ آگهی خبری در کنار بک لینک ها مکملی قوی برای سئو محسوب می شود و در پنل بکوریتی می توانید رپورتاژ آگهی دائمی و فالوو را از بین 100 ها سایت انتخاب و آنلاین سفارش رپورتاژ را ثبت کنید .

پنل قدرتمند بکوریتی برای خرید رپورتاژ آگهی ، تمام نیاز های شما به رپرتاژ دائمی را برطرف کرده است و براحتی می توانید از بین سایت های مرتبط با موضوع فعالیت خودتان ، رپرتاژ آگهی دائمی خریداری کنید.

خرید بک لینک

سفارش افزایش اتوریتی

اتوریتی امتیازی بین 0 تا 100 می باشد و هرچقدر بیشتر باشد نشان دهنده قدرت سایت از نظر سایت منبع یعنی moz می باشد  و  این روش تهیه بک لینک ، برای افزایش اتوریتی وب سایت شما کاربرد بسیاری دارد .

افزایش ورودی گوگل

افزایش ورودی گوگل تا 200 برابر ( 20000% ) ( google input toots ) با روش backority.ir تجربه کنید و در نتایج گوگل به شکل واقعی و طبیعی در صفحه اول گوگل باشید و در این آموزش به این موضوع پرداخته شده است .

بررسی جایگاه کلمه و رتبه سایت در گوگل

اگر از سیستم بکوریتی "بک لینک" خریداری کنید ، سیستم بکوریتی "رایگان" و اتوماتیک جایگاه کلمات کلیدی سایت شما را در google ، تا قبل از منقضی شدن بک لینک بررسی و در نمودار نمایش می دهد .

نویسنده نویسنده : تاریخ : تاریخ
غیرت


غیرت در لغت و اصطلاح اخلاق عبارت است از حالت دگرگونی نفسانی یک مرد از اینکه ببیند یا متوجه شود که نوامیس خانوادگی او مثل مادر؛خواهر؛همسر و دختر او یا نوانیس دیگران در معرض بهره وری حرام قرار گیرد.این دگرگونی نفسانی یا جنبه پیشگیری دارد یا جنبه رفعی و نتیجه آن اقدامات پیشگیرانه یا رفعی است مثل جلوگیری از نشست و برخاست و رفت  آمد با افراد نامحرم خصوصا"افراد بیتقوا و لاابالی. این امر در روایات درخصوص غیرت به همسر بیشتر مورد تأکید قرار گرفته است.
بعضی تعصب دفاع از دین و مال و تربیت اولاد را نیز از موارد و انواع غیرت شمرده اند. درحالی که در اصطلاح وکاربرد مردم و دین غیرت در مورد تعصب و دفاع از ناموس بکار رفته است.
ازسوی دیگر غیرتی که مورد سفارش قرار گرفته برای مرد است اما غیرت زن مذموم است. زیرا اکثر غیرت زن حسادت درمورد حلال است و آن وجود همسر دیگری برای شوهر میباشد. و حال آنکه غیرت در مورد بهره بری ناموسی از راه حرام است نه از راه حلال ولی زن برای حرام بودن غیرت نشان نمی دهد بلکه از وجود زن دیگر چه حلال و چه حرام برای شوهر ناراحت است. و چه بسا از تماس حرام شوهرش با زن دیگر ناراحت نمی شود بر خلاف زمانی که شوهرش بخواهد یک همسر دیگر اختیار کند. از امام صادق (ع) نقل شده که فرموده اند «غیرت جز برای مردان نیست ا ما زنها پس همانا غیرت از ناحیه آنها حسادت است و غیرت برای مردان است وبرای همین ( که غیرت برای مرد است نه زن )خداوند برای زنها جز شوهرانشان را حرام کرده و برای مردان چهار همسر را حلال کرده ودر کنار آنها سه زن دیگر را برای مرد »(۱) حضرت امام علی (ع) می فرمایند « غیرت زن کفر آور و غیرت مرد نشانه ایمان اوست»(۲) زن مؤمن ار خود غیرت نشان نمی دهد بلکه زنهای کافر و منکر از خود غیرت نشان می دهند.از این رو امام محمد باقر (ع) فرموده اند «انما تغار المنکرات منهن فاماالمؤمنات فلا»(۳) از امام باقر (ع) روایت شده که فرموده اند: غیرت زنان حسد است و حسد اصل کفر است زیرا زنها هنگامی که غیرت بورزند خشمگین می شوند و هنگامی که خشمگین شدند کافر می شوند مگرآنها که زنهای مسلمه باشند » (۴) روایت شده که یک روز زنی عریان نزد پیامبر (ص) آمد و در جلوی ایشان ایستاد و گفت یا رسول خدا من کار بد کرده ام پس من را (از گناه با مجازات) پاک کن وبدنبال او مردی آمد که لباسی بدستش بود که آن را بر روی زن انداخت ؛ پیامبر (ص) فرمودند جریان چیست؟ گفت این همسر من است ای رسول خدا من با کنیز خود خلوت کرده بودم پس ساخت زنم آنچه میبینی. پیامبر (ص) فرمودند : اورا نزد خودت بگیر ؛سپس فرمودند : همانا زنی که غیرت می ورزد نمی بیند بالای وادی را از پایین وادی.(۵)
این نوع حساسیت در بین بعضی حیوانات نیز وجود دارد. عمار می گوید در خدمت امیرالمؤمنین(ع) در مسجد کوفه نشسته بودم هیچ کس آنجا حضور نداشت جز من ناگاه امیرالمؤمنین(ع)فرمودند: راست می گوید راست می گوید من متوجه چپ وراست شدم کسی را ندیدم ؛در شگفت شدم که مولایم با که حرف می زند امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: تعجب کردی من با که حرف می زنم؟ گفتم آری فرمودند: سرت را بلند کن سربلند کردم چشمم به دو کبوتر افتاد که با هم به زبان خود گفتوگو می کردند. فرمودند: عمار می دانی این دو با هم چه می گویند؟ گفتم نه به جان شما ،فرمودند کبوتر ماده به نر می گوید تو با دیگری پیوسته ای و از من کناره گرفته ای . کبوتر نر قسم می خورد نه من چنین کاری را نکرده ام ، ولی ماده باور نمی کند کبوتر نر به او گفت قسم به جان این آقا که در مسجد نشسته، من با دیگری پیوسته ام ودیگری را به جای تو بر نگزیده ام. باز ماده می خواست قبول نکند، من به او گفتم راست می گوید تصدیقش بکن. عمار می گوید: گفتم آقا من خیال می کردم جز سلیمان کس دیگری زبان حیوانات را نمی داند. فرمودند عمار: به خدا قسم سلیمان بن داوود از خدا به وسیله اهل بیت خواست تا زبان پرندگان را به او آموختند.(۶)
بله اگر زن بخطر تماس شوهر با نامحرم از خود غیرت نشان دهد پسندیده است. واین نوع غیرت ناشی از حب و عشق است همانطور که گاهی در مورد ازدواج حلال از روی حسادت نیست بلکه از روی حب است. در روایتی نقل شده که به امام گفته شد: گاهی زن بر مرد غیرت می ورزد و او را اذیت می کند فرمودند: «این ناشی از حب است» (۷)
منشأ غیرت
غیرت از صفات فطری و ذاتی است و بطور شدید یا ضعیف در انسان و حیوان وجود  دارد .
بعضی حیوانات بر غیرتمندی بر حیوانات دیگر برترند وبعضی در بی غیرتی مشهورند. مطابق روایات پنج خصلت ارخصلت های خوب انسان که در خروس سفید موجود است عبارتند از: «شناخت وقتهای نماز، سخاوت، شجاعت، کثرت و ... .» در میان حیوانات خوک ها در بی غیرتی مشهورند و هیچگونه حیاء و ادب زناشویی ندارد(۸).
صفت غیرت به صورت اکتسلبی نیز قابل تشدید یا تضعیف است. هر چه انسان بیشتر با تمایلات نفسانی و خواسته های  شهوانی وریشه های حرص و آز و ... را در وجودش بخشکاند و به تمام انسان درست گردد غیورتر می شود و حتی  به ناموس  دیگران چون ناموس  خود می نگرد  و در مورد آنها هم حساسیت به خرج می دهد . اما بی تقوی کسی است که پا در مسیر انحراف گذارد ، بی غیرت  نیز می گردد  و از بی عفتی خود و نوامیس خود رنجی نمی برد.(۹) رسول خدا (ص)   فرموده اند: « الغیره من الیمان ،غیرت از ایمن است »(۱۰) یعنی جزیی از ایمان است . پس انسان برای مؤمن بودن باید غیرت بورزد . گوش کردن موسیقی در ضعف غیرت بسیر مؤثر است. حضرت امام صادق (ع) فرموده اند: « شیطانی است به نام قفندر که هر گاه در منزل مردی چهل روز عود (و دیگر وسایل ساز و آواز) نواخته شود و مردم به آنجا رفت و آمد کنند آن شیطان هر یک از اعضای خود را روی عضو مشابه صاحبخانه  قرار داده و سپس در آن عضو به نوعی  می دمد که بعد  از آن غیرتش از بین رفته  و حتی اگر در مقابلش  با همسرش زن کنند ناراحت نمی شود ،فلا یغار بعدها حتی تؤتی نساؤه فلا یغار» (۱۱)
فلسه غیرت
حس غیرت در انسان به مانند پاسبانی است که باعث می شود نسلها با هم مختلط نشوند و نظام خانواده از هم نگسلد، احساس غیرت چون حس علاقه به فرزند است که اگر این علاقه نمی بود کسی به تناسل و حفظ نسل دست نمی زد و اگر غیرت هم نبود هرج و مرج در روابط بین زنان و مردان پیش می آمد ونسبت هیچکس مشخص نمی شد.(۱۲)
نمونه هایی از غیرت مندی
در اینجا برای نمونه بعضی از موارد غیرتمندی که در روایات دینی آمده است را مورد توجه قرار می دهیم. جلوگیری از رفتن مکرر آنها به بازار برای خرید های که مرد نیز می تواند انجام دهد یا آنکه می توانند با هم برای خرید بروند. از حضرت امام علی(ع) نقل شده که فرموده اند:«ای اهل عراق خبر شده ام که همانا زنان شما در راه( بازار) به مردان می خورند چرا حیا نمی کنید خدا لعنت کند کسی که غیرت از خود نشان ندهد،... اما تستحون لعن الله من لا یغار»(۱۳) و در جای دیگر فرموده اند:« اما تستحون ولاتغارون... چرا حیا نمی کنید و غیرت از خود نشان نمی دهید زنان شما به سوی بازارها خارج می شوند و مزاحم می شوند با انسان های بی بند وبار»(۱۴) . مواظبت از حجاب و آرایش زن در مقابل نامحرم از اهم اموری است که در مورد آن مرد باید از خود غیرت نشان دهد. از حضرت امام علی (ع) روایت شده که فرموده اند: « زن دلبر است هر که او را گرفت باید بپوشاندش»(۱۵) از حضرت امام   علی (ع) نقل شده که فرموده اند: کسی که اطاعت کند زنش را خداوند او را واژگون از جانب صورت وارد دوزخ گرداند. شخصی پرسید این چه نوع اطاعتی است؟ فرمودند: زن از او می خواهد که با لباس نازک به مراکز پر جمعیت مانند حمامها و عروسیها و مجالس ترحیم برود و شوهرش تقاضای  او را اجابت می کند و از سخن او اطاعت می کند.(۱۶) از پیامبر اسلام(ص) روایت  شده که  فرموده اند : « هر زنی که آرایش کرده وعطر زده از در خانه خارج شود و شوهرش هم به آن راضی باشد خدا در مقابل هر قدمی که زن بر می دارد برای شوهرش خانه ای در آتش دوزخ بنا خواهد کرد».(۱۷) از حضرت امام علی (ع) نقل شده که فرموده اند: هرکس در چهار چیز از زن خود اطاعت کند خداوند او را با بینی در آتش دوزخ می افکند یک از آن چهار چیز پوشیدن لباس نازک بر تن زن است.(۱۸) رسول خدا (ص) فرموده اند : ای مردم سراویلات (شلوارهای پوشانده پاها) برگیرید که پوشاننده ترین لباس شما است و بوسیله آن زنهای خود را هنگام بیرون آمدن از خانه حفظ کنید.(۱۹) حضرت امام علی (ع) می فرمایند:« در پرده حجاب نگاهشان دار تا نامحرمان را ننگرند زیرا سخت گیری در پوشش عامل سلامت و استواری آنان است»(۲۰) از آوردن نامحرم به خانه و رفت و آمد مردان نا محرم به منزل باید خودداری کرد از این رو ارتباط با مردان محرم زن سزاوار تر است البته در این مورد در خصوص افراد غیر اعتماد باید حساسیت بیشتری از خود نشان داد. حضرت امام علی (ع) می فرمایند:« بیرون رفتن زنان بدتر از آن نیست که افراد غیر صالح را در میانشان آوری و اگر بتوانی به گونه ای زندگی کنی که غیر تو را نشناسند چنین کاری را انجام بده»(۲۱) در جلو گیری از تهیج شهوت زن در جایگاه های عمومی باید اقدام نمود حضرت امام علی (ع) می فرمایند:«زنها را بر زینهارسوار نکنیدکه غریزه جسی شان تهییج تحریک می شود »(۲۲)
مقابل غیرت
در برابر غیرتمندی ، بی غیرتی است که عرب از شخص بی غیرت به «دیوث» تعبیر می کند. روایت شده که رسول خدا (ص) به  ذات پاک خداوند سوگند یاد کرد که چند نفر وارد بهشت نمی گردند از جمله فرمودند دیوث وارد بهشت نشود و او کسی است که غیرت نمی ورزد.(۲۳) از حضرت امام صادق(ع) روایت شده که فرموده اند: «هنگامی که غیرتی شود مرد در مورد اهلش یا بعضی از کنیزانش و از خود غیرت نشان ندهدخداوند پرواز کننده ای (از نوع شیطان)که به آن قفندر گفته می شود می فرستد تا آنکه بر در خانه او فرود آید سپس جهل روز به او مهلت می دهد و او را ندا می دهد که همانا خداوند غیور است و هر غیرتمندی را دوست دارد پس اگر غیرت ورزید که بجای خود است والا پرواز می کند تا بر سر او بکوبد و سپس از نزد او میرود و بعد از آن خداوند روح ایمان را از او می گیرد  و ملایکه او را دیوث می نامند».(۲۴) روایت  شده  که  رسول خدا (ص) لعن کرد کسی را  که از همسرش غافل است و او دیوث است و فرمودند بکشید دیوث را.(۲۵) از بعضی روایات  بدست  می آید  که دیوث آن  کسی است  که  نسبت  به زنای  همسرش  از خود  غیرت  نشان  ندهد . من  جمله در  روایتی  است که  از رسول خدا سؤال  شد  دیوث  چه کسی است فرمودند: کسی که زن او زنا می دهد و آن مرد این مطلب را می داند.(۲۶) و شاید این بیان از باب بیان مصداق بارز دیوث باشد و یا آنکه صرفا" به چنین کسی که به این حد از بی غیرتی رسیده است دیوث گفته می شود. بی غیرتی مذموم و  از گناهان کبیره است و برای آن در نزد  خداوند  مجازاتی سخت است . از حضرت امام صادق (ع) روایت شده که  فرموده اند : «  سه گروهند که خداوند فردای قیامت با آنها سخن نخواهد گفت وآنها را پاک نمی گرداند و برای آنها عذاب دردناکی است: پیرمرد زنا کار ، دیوث(بی غیرت) و زنی که در زمان شوهرداری زنا کند».(۲۷) همچنین از حضرت امام صادق (ع)روایت شده که فرموده اند: «حرمت الجنه علی الدیوث، بر شخص بی رگ و غیرت بهشت حرام شده است».(۲۸) و روایت شده « لا یدخل الجنه دیوث و لا یجد ریح الجنه دیوث، دیوث نه داخل بهشت می شود ونه بوی آن به مشامش می رسد»(۲۹) از پیامبر اسلام(ص) روایت شده که فرموده اند: « بوی بهشت از فاصله پانصد سال راه به مشام می رسد ، اما عاق والدین و دیوث آنرا استشمام نمی کند».(۳۰) حضرت امام صادق (ع) فرموده اند: « جدع الله انف من لا یغار،به خاک می مالد خداوند بینی کسی که غیرت نورزد ».(۳۱) رسول خدا (ص) فرموده اند: « خداوند بینی هر کسی که غیرت ندارد به خاک ذلت می مالد از مؤمنین باشد یا مسلمین».(۳۲) حضرت امام علی(ع) فرموده اند: « من لایغار فانه منکوس القلب، کسی که غیرت نورزد قلب او وارانه گشته است».(۳۳) حضرت رسول خدا(ص) فرموده اند:همانا خداوند مبغوض دارد آن مردی را که بیگانه ای (بخطر بی عفتی یا مال ) برضرر او وارد خانه اومی شود ولی با آن بیگانه نمی جنگد.(۳۴) مطابق این حدیث دفاع از ناموس و مال واجب است و اگر کسی دفاع نکند مبغوض خداوند قرار می گیرد .
حد غیرت
غیرت مندی حدی دارد و آن این است که زمانی از خود نشان داده شود که انسان ببیند کسی می خواهد خود را در معرض گناه قرار دهد ، اما خارج از این غیرت بی جا ومذموم است. حضرت امام علی (ع) وقتی از جنگ صفین باز می گشت نامه ای به فرزندشان حضرت امام حسن (ع) نوشتند. یکی از سفرشات امام (ع) در آن نامه چنین بود: « و ایاک و التغایر فی غیر موضع غیره... ، بپرهیز از غیرت نشان دادن در غیر موضع غیرت که درست کار را به بیمار دلی و بری ،و پاک دامن را به ریب و بد گمانی سوق می دهد».(۳۵) و در ادمه فرمودند :«ولکن محکم کاری کن در مورد امر آنها پس اگر عیبی دیدی پس عجله کن در انکار بر کوچک و بزرگ ، به این صورت که عتاب و سرزنش کن از آنها به نیکی پس بزرگ جلوه داده میشود گناه و آسان می شود سرزنش».(۳۶) از مواردی که بسیار مذموم است این است که انسان نسبت به همسر خود مشکوک باشد و به او اتهام ببند. حضرت امام صادق (ع) فرموده اند: به همسران خود تهمت نزنید و نسبت ناروا  ندهید زیرا در این کار برای شما پشیمانی  طولانی  و عقوبت سختی  خواهد بود و در جای  دیگر می فرمایند: هر کسی به همسرش تهمت بزند که رابطه نامشروع با دیگری دارد ، باران لعن و نفرین بر او خواهد رسید و هیچ یک از اعمال واجب  ومستحبی که انجام داده است از او پذیرفته نخواهد شد.(۳۷) در زمان جاهلیت قبل از ظهور اسلام در بین اعراب خرافاتی رواج داشت از جمله اینکه : موقع مسافرت از خیانت زنان خود می ترسیدند برای کسب اطمینان نخی را برساقه یا شاخه درختی می بستند موقع بازگشت اگر نخ به حال خود باقی بود مطمین می شدند که زن آنها خیانت نورزیده ، والا زن را به خیانت متهم می کردند.(۳۸) غرت بی جا و بی مورد در پرندگان هم وجود دارد که گاهی سبب می شود به همسران خود اتهام بزنند. محمدبن مسلم می گوید: روزی در محضر حضرت امام محمد باقر(ع) بودم ناگاه یک جفت پرنده قمری (پرنده ای است خاکی رنگ و کوچکتر از کبوتر، که جفت جفت با هم زندگی می کنند- فرهنگ عمید) آمدند و روی دیوار خانه حضرت امام محمد باقر(ع) نشستند ، طبق معمول خود سر و صدا می کردند و حضرت امام محمد باقر(ع) ساعتی به آنان پاسخ دادند سپس آنها روی دیوار دیگری پریدندد ، قمری نر مدتی بر سر قمری ماده فریاد می کشید و سپس با هم پریدند و رفتند ، از حضرت امام محمد باقر(ع) پرسیدم ماجرای این دو پرنده چه بود ؟ حضرت امام محمد باقر(ع) فرمودند: ای پسر مسلم هر پرنده وجاندار و چهار پایی را که خدا آفرید ، از همه کس نسبت به ما شنواتر و فرمانبردار تر است ، این دو قمری که یکی نر بود و دیگری ماده ، قمری نر به قمری ماده بد گمان شده بود. قمری ماده سوگند یاد می کرد که دامنش پاک است و گفته بود آیا به قضاوت حضرت امام محمد باقر(ع)  راضی هستی ، قری نر پیشنهاد قمری ماده را پذیرفته بود. باهم نزد من برای داوری آمده بودند ومن به قمری نر گفتم تو نسبت به ماده خود ظلم کرده ای ، قمری نر داوری مرا پذیرفت و قمری ماده را در پاک دامنیش تصدیق کرد.(۳۹)
همچنین حد غیرت از جهت دیگر حلال شدن لذت جنسی و ناموسی است. یعنی انسان هر گاه بخواهد یک عمل ناموسی حلال شود و همچنین بعد از آنکه حلال شد نباید از خود غیرت نشان دهد مثل اینکه هرگاه برای دختر یا خواهر شخصی خواستگار آمد دیگر غیرت بی جا است. از حضرت امام صادق(ع) روایت شده که فرموده اند:« لا غیره فی حلال... در حلال غیرت نیست بعد از فرموده رسول خدا(ص) که کاری انجام نمی دهید تا به نزد شما دو نفر بازگردم پس چون آمد نزد آن دو(حضرت فاطمه(س) و حضرت امام علی (ع) ) داخل نمود پاهایش را در بین آن دو در زیر رو انداز».(۴۰) البته ممکن است روایت دلالت کند بر اینکه حضرت امام علی (ع) در مورد همسرش حضرت فاطمه (س) نسبت به پیامبر از خود غیرت نشان نداد که در نزد آنها این در صورتی است که غرت را در مورد همسر تفسیر کنیم . یعنی انسان چون ازدواج کرد لازمه غیرتمندی این نیست که از نشست و برخاست او با پدرش و برادرش یا عمو و داییش از خود غیرت نشان دهد.
اثر غیرت
برای غیرت آثاری مترتب است از جمله آنها عفیف شدن زیرا کسی که غیرتمند است و دوست ندارد کسی نسبت به نموامیس او تعرض کند جلوی خود را می گیرد که خود نیز به نوامیس دیگران تعرض نکند تا آنکه چنین چیزی برای خود او پیش نیاید . حضرت امام علی (ع) می فرمایند : « و عفته علی قدر غیرته، و عفت مرد به اندازه غیرت اوست».(۴۱) شهید مطهری در شرح این جمله می فرماید : یعنی کسی  که نسبت به ناموس خود غیرتمند است  به ناموس دیگری تجاوز نمی کند  و اگر کسی به ناموس دیگران تجاوز کرد آن غیرت را از داده .(۴۲)
علی بن ابرهیم  در کتاب تفسیرش می گوید ، وقتی که حضرت موسی (ع) خواست با دختر شعیب به طرف منزل حضرت شعیب (ع)بیاید ، دختر حضرت شعیب جلوی حضرت موسی می آمد ، در اثر  وزش باد ، حجم اندام وی آشکار می شد ، حضرت موسی  به او گفت  تو پشت سر من راه بیا و به وسیله سنگ راه را به من نشان بده ، چون از قومی هستیم که پشت سر زنان نگاه نمی کنند. بعد آن دختر نز پدرش بسیار تعریف کرد ، حضرت شعیب  به دخترش گفت  اما نیروی  بدنی حضرت موسی را به وسیله کشیدن  آب از  چاه به کمک  دلو دانستی ، چگونه  امانت داری او را متوجه شدی ، دختر  در جواب  پدر بزرگوارش  گفت همین که مرا گفت از عقب بیا و با سنگ مرا راهنمای  کن  ومن  از گروهی هستم که به پشت زنان نگاه نمی کنم ، دانستم که این مرد از کسانی است که به پشت سر زنان نگاه نمی کند.(۴۳) حضرت امام علی (ع) فرموده اند:« ما زنی غیورقط ، انسان غیور هرگز زنا نمی کند».(۴۴)  این شاید از آن جهت باشد که انسان غیرتمند به این مطلب توجه می کند که هر بی ناموسی ممکن است مجازاتی شبیه آن بری خودش داشته باشدو آنچه در حق دیگران انجام می دهد گریبان گیر خودش شود لذا از این کار دست می کشد. شهید مطهری در شرح این جمله می فرماید: در همه دنیا یک آدمی که یک جو غیرت داشته باشد ، با زنی زنا نکرده و به ناموس مردم خیانت نکرده است فقط آدمهای بی غیرت زنا می کنند آدم بی غیرت آدمی است که در خودش احساس ضعف می کند یعنی آدمی که واقعا"اگر دیگران هم نسبت به ناموس او کاری کنند آنقدرها ککش نمی گزد.(۴۵) توجه و عنایت خداوند به شخص غیرتمند یکی دیگر از آثار غیرت است. جمعی از اسیران دشمن را به حضور پیامبر(ص) آوردند،پیامبر(ص) یکی از دستورات در مورد اسیران را که قتل است برای آنها صلاح دانستند و دستور اعدام آنها را صادر کرد ، ولی در میان اسیران یک نفر از آنها را آزاد نمود او پرسید چرا مرا آزاد کردی؟ پیامبر(ص) فرمودند: جبرییل به من خبر داد که تو دارای پنج خصلت هستی که خدا ورسولش آن پنج خصلت را دوست دارند و آن پنج خصلت عبارت است از:۱- غیرت محکم نسبت به همسر داری ۲- سخاوت۳-  نیک خلقی۴- راستگویی ۵- شجاعت ،  وقتی که اسیر این مطلب را شنید به حقانیت اسلام پی برد و قبول اسلام کرد و از مسلمین در سطح بالا گردید و در یکی از جنگهای اسلامی ، همراه رسول خدا با دشمن جنگید و به شهادت رسید.(۴۶)
لزوم غیرت پذیری
همانطور که غیرتمندی از ناحیه مرد از حسنات و خوبی هاست پدیرش غیرتمندی از جانب زنان لازم و نیکو است. زن نباید در مقابل غیرتمندی مرد ناراحت شود بلکه باید در برابر او صبر کند. از حضرت امام صادق (ع) روایت شده که فرموده اند:« خداوند جهاد را بر مردان و زنان واجب کرد پس جهاد مرد این است که مال و خونش را در راه خدا بذل کند تا آنکه در راه خدا کشته شود و جهاد زن این است که بر اذیت و غیرت شوهرش صبر کند».(۴۷) زن خوب زنی است که غیرت پذیر غیرت شوهر باشد و اگر انسان بخواهد خوب بودن او را در مورد خود امتحان کند باید نسبت به کارهای ناموسی او مثل حجاب و رفت و آمد با نامحرم از خود غیرت نشان دهد تا ببیند عکس العمل همسرش چیست اگر اظهار ناراحتی کرد معلوم می شود عشق و حب او باطنی نیست. در روایت است که مردی پیش حضرت امام صادق (ع) در مورد همسرش تعریف کرد و به بهترین وجه از او ثنا و تمجید نمود امام(ع) به او گفت بر او غیرت نشان داده ای گفت نه، گفتند پس این کار را بکن و بر او غیرت نشان بده پس آن مرد نسبت به خانمش غیرت از خود نشان داد او بر احوال قبلی ثابت ماند و تندی نکرد این مطلب را برای امام(ع) بیان کرد که من نسبت به او غیرت نشان دادم ولی او همچنان بر رفتار خود ثابت ماند امام(ع) فرمودند:پس او آنچنان است که تو می گویی».(۴۸)
سیره پیشوایان
غیرت خدا: یکی از صفات خداوندی که انسان باید خود را همانند او کند و صفات او را در خود به وجود آورد غیرتمندی است. از حضرت امام علی (ع) نقل شده که فرموده اند:« ان الله یغارللمؤمن فلیغر،همانا خداوند نسبت به مؤمن غیرت می ورزدپس مؤمن هم باید غیرتمند باش».(۴۹) و از پیامبر (ص) نقا شده که فرموده اند:«  خداوند تعالی غیرت می ورزد و مؤمن هم باید غیرت بورزد و غیرت خداوند این است کخ مؤمن مرتکب کاری نشود که خداوند بر او حرام کرده».(۵۰)از حضرت امام صادق (ع) نقل شده که فرموده اند:« ان الله غیور و یحب کل غیور و لغیرته حرم الفواحش ظاهرها و باطنها، خداوند غیرت مند است و هر انسان غیرتمندی را هم دوست دارد و برای غیرتش گناهان زشت چه آشکار و چه پنهانش را حرام کرده است».(۵۱) مرد در طول زندگی چه گناهان ناموسی را آرزو می کند اما مؤمن نمی تواند آنها را انجام دهد خداوند زمینه را برای او  فراهم نمی کند وحتی آنجا که شیطان زمینه را فرهم می کند خدا مانعی را به وجود می آورد. خدا در مورد یوسف می فرماید:«ولقد همت به وهم بها لولا ان رآ برهان ربه کذلک لنصرف عنه السؤ و الفحشاء، و هر آینه قصد کرد (زلیخا) به یوسف و قصد کرده بود یوسف زلیخا را اگر ندیده بود برهان پروردگارش را این چنین گردانیدیم از او بدی و فحشاء را».(۵۲)
غیرت ابراهیم (ع): از رسول خدا (ص) نقل شده که فرموده اند:پدرم ابراهیم مرد غیرتمندی بود.(۵۳) حضرت امام باقر (ع) فرموده اند: حضرت  ابراهیم (ع) مرد غیوری بود هر گاه از خانه اش بیرون می رفت در خانه را می بست (و در خانه را مثل مردم کم غیرت باز نمی گزاشت ) روزی در را بست و از خانه بیرون رفت  هنگام مراجعت وقتی وارد خانه شد مرد خوش  سیمایی را در داخل خانه دید غیرتش به جوش آمد و با احساسات گفت ای بنده خدا چه کسی تو را وارد خانه ام نموده آن مرد گفت پروردگار خانه مرا وارد خانه نمود، ابراهیم گفت : پ
برچسب ها: غیرت - Wiktionary , دلواپسی از دست دادن - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد , ‫عالی پیام هالو خروس بی غیرت Haloo - Aali payam‬‎ - YouTube , BBC Galapagos 1of3 -HD - جزر غالاباغوس التي غيرت العالم - مترجم ... , اقوال غيرت العالم | فيس بوك , ‎أقوال غيرت مجرى التاريخ‎ - Accountant | Facebook , معارك غيرت وجه العالم by إيهاب كمال — Reviews , Discussion ... , احادیث موضوعی، حدیث، حدیث غيرت،احادیث غيرت - Aviny.com ,

نویسنده نویسنده : تاریخ : 1392/10/12 تاریخ
کد :26916

تمام حقوق اين وب سايت و مطالب آن متعلق به http://romance.parspa.com/ مي باشد

خرید : بک لینک
میزبانی شده توسط : همکاری در فروش پارس پا

خرید بک لینک